I přestože ceny potravin stále rostou, vyhodí Češi ročně přibližně 60 kilogramů potravin. Nejčastěji lidé plýtvají ovocem, zeleninou nebo mléčnými výrobky. Proti tomu se snaží bojovat i velké potravinové řetězce jako například Lidl, který v roce 2021 přišel s ekonomicky i ekologicky výhodnými bedýnkami.
Projekt "S Lidlem šetříme jídlem" se mění. Bedýnky s ovocem a zeleninou, jejichž obsah tvoří kusy např. s protrženou síťkou, nahradí papírové tašky a nově se sortiment rozšíří i o chlazené výrobky, maso a ryby a do budoucna také nebalené pečivo.
[chooze:article;value:491523]
Za minulý rok se prodalo přes 1,5 milionu tříkilových bedýnek, což odpovídá zhruba 4 800 tunám zachráněného ovoce a zeleniny. "Těší nás, že se díky nim daří omezovat plýtvání potravinami. Jelikož se zaměřujeme i na praktickou stránku našeho projektu, rozhodli jsme se bedýnky nahradit papírovými taškami. Princip ale zůstává stejný – zákazníci za jednotnou cenu 25 Kč získají tři kilogramy různorodého ovoce a zeleniny," vysvětluje mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.
Tašky jsou podle něj praktičtější pro zákazníky, kteří do prodejny nepřijeli autem. Ve speciálních slevových koutcích bude nově možné pořídit například chlazené výrobky se slevou 70 %. "Bude se jednat o všechny chlazené výrobky, které jsou zdravotně nezávadné, ale blíží se datum jejich spotřeby. To stejné bude platit pro maso a ryby," doplňuje Myler.
[chooze:article;value:490401]
Slevy se dotknou i pečiva. Už nyní je možné koupit chléb z předešlého dne v akci. A v dohledné době stojany s taškami doplní i pečivo, na které se také bude vztahovat 70% sleva.
Ostatní řetězce ale nezůstávají pozadu. Před měsícem začal Kaufland společně s Lidlem odebírat zpět PET lahve a plechovky. Zatím je zákazníci mohou vracet v šesti prodejnách v Česku a za prázdné obaly získávají slevové kupóny. Penny zase koncem roku otevřela ekologickou prodejnu, kde nové technologie přispívají k výrazným energetickým úsporám.
Češi ročně zbytečně vyhodí 60 kilogramů potravin. Ušetřili by desítky tisíc (8/2022):