Pokud si rádi v topinkovači připravujete křupavé tousty, měli byste se mít na pozoru. Deník Mirror totiž přišel s překvapivou informací, že právě přístroje k opékání toustového chleba představují ve Velké Británii třetí nejčastější příčinu požárů ze všech domácích spotřebičů. Podle výzkumu společnosti ElectricalDirect je v těchto požárních statistikách předběhly jen sporáky s vestavnou troubou a plotýnkové vařiče.
Požáry přitom mohou být zapříčiněny drobky, které se při opékání toustového chleba v topinkovači usazují na jeho dně. Pokud od nich uživatelé přístroj pravidelně nečistí, může jejich nahromadění společně s vysokými teplotami vést až ke vznícení a posléze k požáru.
[chooze:article;value:486601]
Odstraněním drobků snížíte bezpečnostní riziko a zároveň udržíte topinkovač v lepším provozu, a bude mít tedy delší životnost. U dražších modelů bývá odnímatelné dno, které se dá pravidelně čistit. U těch starších musíte pěkně postaru přístroj obrátit vzhůru nohama a drobky vysypat, radí prodejce Philips. Samozřejmě nejdřív přístroj vyjměte ze zásuvky.
I v Česku má na požárech v domácnosti velký podíl neopatrnost. "Nejčastější příčinou vzniku požárů je nedbalost. Lidé často zbytečně ponechávají elektrospotřebiče v zásuvce. Velmi nebezpečné jsou právě přístroje, u kterých je nutné pro jejich deaktivaci vypojení z elektrické sítě, jako jsou žehličky nebo topinkovače," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková.
[chooze:article;value:468940]
Podle posledních dostupných dat hasičů v roce 2021 vzniklo 586 požárů při tepelné úpravě potravin. "Nejčastěji vznikají tyto požáry v důsledku vznícení olejů při smažení, fritování apod. Požáry způsobily škodu v celkové výši 26 milionů korun. U těchto požárů zemřela jedna osoba v přímé souvislosti s požárem. Celkem se při nich zranilo 112 osob," stojí v ročence hasičů.