Rajčata, papriky, okurky. Zejména tato zelenina letos od začátku roku dramaticky zdražuje. Velkoobchodní ceny vzrostly v prvních týdnech roku o desítky procent. Není to ale jen český problém. Například ve Velké Británii zejí regály se zeleninou prázdnotou, a zelenina či ovoce jsou tam dokonce na příděl.
Někteří obchodníci z vysokých cen viní velké zemědělce. "Na prvním místě našich nákladů jsou energie, hnojiva a obaly. Tyto tři položky tvoří zhruba 70 % našich nákladů. Pro nás ceny energií za ty dva roky stouply o 400 %, ceny hnojiv o 100 až 150 % a ceny obalů o 100 až 200 %. Takže inflace nákladových cen pro české sedláky stoupla během dvou let řádově až o 300 procent. To je katastrofa pro české zemědělství. Obviňovat české sedláky není fér," míní Rázl.
[chooze:article;value:492517]
Část zemědělců oproti tomu obviňuje obchodní řetězce. Podle hostů v pořadu Naše Česko za to ale nemohou ani zemědělci, ani obchody. "Je to opravdu důsledek cen energií, které nás teprve dohnaly a nějakou dobu s námi jako důsledek inflace bohužel budou. Ale i toto bude mít omezené trvání a velmi brzy se situace začne měnit k lepšímu," doufá Rázl.
Podle něj do měsíce začnou padat ceny zeleniny. "Na přelomu dubna a května budou ty ceny zhruba na polovině toho, co jsou teď. Ten pád bude velmi zásadní," míní za české zemědělce Rázl.
"Kupujeme ovoce a zeleninu i ze zahraničí a máme indikace, že ty ceny by měly výrazně poklesnout už během 14 dní až měsíce. A samozřejmě se pak promítnou i do cen koncových. Navíc ovoce a zelenina jsou sezonní produkty, pokud se musí draze dovážet ze zahraničí během zimy, tak je jasné, že cena jde nahoru," připomněl Antoš.
[chooze:article;value:489472]
Podstatným faktorem u paprik podle Antoše byla i neúroda. "Nevydělávají na tom ani sedláci, ani řetězce. Všechny ty peníze následně odejdou k výrobcům energie. A buď tam zůstanou, nebo si je vezme stát," dodal Rázl.
I přes pokles cen zeleniny čeká ostatní potraviny podle Antoše v první polovině roku mírný růst. "Při nákupu nám zatím dodavatelé neustále zdražují, a jakkoliv bychom ty ceny rádi nechali tam, kde jsou dnes, nejsme schopní ten cenový růst nákladů absorbovat," doplnil Antoš s tím, že by se nárůst měl pohybovat jen v jednotkách procent.