Už tři měsíce po invazi na Ukrajinu začala ruská armáda trpět značným nedostatkem bojeschopných sil. Podle amerického Institutu pro studium války totiž už v květnu několik ukazatelů naznačovalo, že ztráty jsou pro ruskou armádu neúnosné.
To ostatně měla dokázat i změna chování ruské armády. Ta prakticky od května nebyla podle slov expertů schopna provádět ofenzivní akce a byla nucena se stáhnout z některých území. Odborníci ale zaznamenali změny i v chování Vladimira Putina.
Ruský prezident údajně odmítl rady ministerstva obrany, aby bezprostředně vyhlásil částečnou mobilizaci a zároveň zlepšil mobilizační povolávací systém pro další plánované odvody. Návrh, který mu poradci měli předložit už v květnu, ale podle expertů nechtěl původně přijmout zejména kvůli neoblíbenosti tohoto kroku.
[chooze:article;value:492160]
To, že Rusku začaly docházet síly záhy po začátku invaze, signalizovalo podle expertů i odstranění horní věkové hranice pro vojenskou službu. Podle deníku The Moscow Times přijali ruští zákonodárci změnu zákona už 22. května.
K podobnému kroku se podle agentury Reuters Rusko uchýlí pravděpodobně i letos na jaře. Údajně plánuje zvýšit horní věkovou hranici pro občany, kteří mohou být povoláni do armády, a to z 27 na 30 let. Počet ruských vojáků by se tak podle expertů mohl zvýšit až o 30 procent.
Další země se obává ruské agrese. Putin zpochybnil celistvost Moldavska: