Nápor na lékárny v posledních dnech o něco opadl. Nemocných totiž ubylo. Problémy s mnoha chybějícími léky ale nekončí. "Momentálně nemáme některá antibiotika. Chybí nám také amosikcilin v tabletkách. Trápí nás nedostatek protizánětlivých očních kapek," shrnul vedoucí lékárny Pavel Kurfürst.
Pro lékaře je vypisování receptů věštěním z křišťálové koule. Zatímco v jedné lékárně konkrétní lék mohou mít, v další na něj čekají marně. Navíc už neplatí, že nejvíc nemocných přibývá mezi dětmi.
Vůbec nejhorší je to s penicilinem. Ten se nahrazuje jen obtížně. Stejně tak další antibiotika. "Je možné, že v některých lékárnách je již dodávka, která přišla ze Slovenska, ale do některých teprve přijde,"řekl viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.
[chooze:article;value:484942]
"Jednáme s řadou distributorů a s řadou výrobců o zajištění mimořádných dodávek, o zvýšení výroby léků," sdělil premiér Petr Fiala (ODS). Vláda ve středu posvětila rozhodnutí, že pojišťovny mohou českým pacientům schválit úhradu 100 tisíc balení antibiotik registrovaných v zahraničí. Půl milionu balení antibiotik by mělo dorazit do konce února.
Antibiotika se nasazují během bakteriálních onemocnění. Na léčbu virových onemocnění, jako je například chřipka, ale vliv nemají. Účinné proti chřipce je například očkování. To lékaři doporučují hlavně v podzimních měsících. Pozdě ale prý není ani teď. "My stále očkujeme v ordinacích, ty očkovací látky jsou. Nicméně je potřeba počítat s tím, že pokud dneska někoho naočkujeme, tak ta obranyschopnost nastoupí až za 14 dní," uvedl lékař Lubomír Nečas. Přesto je u nás proočkovanost jen zhruba pětiprocentní. Například v Rakousku, Německu nebo Velké Británii je to přes dvacet procent.
Nemocnice mají stále zaplněná lůžka. Situaci komplikují chybějící antibiotika: