Pitvy desítek obětí covidu-19 prokázaly, že virus zasahuje celé tělo. Vědci ho objevili v plicích, srdci, slezině, ledvinách, játrech, tlustém střevě, hrudníku, svalech, nervech a dalších orgánech. Na studii výzkumníků z amerického Národního institutu zdraví (NIH) upozornil odborný portál Science Alert.
Při zkoumání ostatků jednoho ze zesnulých pacientů se dokonce našly stopy koronaviru v jeho mozku 230 dní poté, co se u něho poprvé projevily symptomy. Pochopení toho, jakým způsobem se vir šíří a přetrvává v lidském těle, by mohlo odhalit příčiny rozvoje takzvaného dlouhodobého covidu.
"Naše údaje naznačují, že u některých pacientů může SARS-CoV-2 způsobit systémovou infekci a přetrvávat v těle měsíce," uvedli autoři studie.
[chooze:article;value:483486]
Pitvy rovněž odhalily, že virus se mohl v těle pacienta i po zotavení replikovat.Řada z těch, kteří onemocněli několikrát po sobě, se tak zřejmě nakazila "sama od sebe". U obětí koronaviru vědci objevili v téměř každém životně důležitém orgánu krevní sraženiny, píše magazín Nature.
Nejvíc zápalů a patologických změn covid způsoboval plicím. Mozek a jiné orgány navzdory značné virové zátěži významné změny nevykazovaly.
"Naše výsledky ukazují, že přestože největší covidová zátěž je v dýchacích tkáních, virus se může šířit po celém těle," uzavřeli s tím, že ještě zkoumají, jakými cestami se tak děje. Krevní plazmu už předběžně vyloučili, protože virové zbytky v ní při pitvách nenacházeli.
Česko hlásí velký nárůst respiračních onemocnění (12/2022):