Nejvyšší rychlost větru naměřili na Sněžce. V nárazech až 130 kilometrů v hodině. Nefoukalo ale jen na horách, kvůli větru museli hasiči zasahovat například na Vysočině. Už od noci na čtvrtek vyjížděli především k popadaným stromům a větvím, které blokovaly provoz na silnicích. V několika případech také zpevňovali větrem uvolněné střešní krytiny.
Vichr způsobil velké výpadky elektrického proudu. "Na našem rozvodném území evidujeme deset poruch vysokého napětí. Tři v Moravskoslezském kraji, po dvou v Olomouckém a Ústeckém kraji a po jedné v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Celkem je bez elektřiny asi 4 000 domácností," okomentovala ve čtvrtek odpoledne výpadky elektřiny mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
[chooze:article;value:482796]
"Nejvíce zasaženy jsou Pardubický a Moravskoslezský kraj, kde elektřina chybí asi 1 500 odběratelům. Dodávky elektrické energie by měly být obnoveny do dnešního večera," upřesnila Holingerová.
V podvečer byla situace jen o málo lepší. "Nyní evidujeme 9 poruch, bez elektřiny je asi 1 600 odběratelů. Stále se snažíme, aby dodávky byly nejpozději během večera obnoveny. Pořád ale fouká. Je proto možné, že někde výpadky potrvají až do rána," přiznala později Holingerová.
Výstraha meteorologů před silným větrem platila kromě části středních Čech a jihovýchodní Moravy do čtvrtečního odpoledne pro celou republiku.
"Vítr začne výrazně slábnout během čtvrtečního večera a do konce týdne bude foukat slabý nebo mírný o rychlosti do 20 kilometrů za hodinu,"řekla meteoroložka Dagmar Honsová. V dalších dnech nás čeká hodně proměnlivé počasí – do víkendu deštivo a poté znovu teploty, které připomínají spíše duben než leden.
"Teploty budou zůstávat hodně vysoko, v maximech naměříme až 12 stupňů celsia," dodala Honsová. Nejtepleji by mělo být podle předpovědi o víkendu.