Není to tak dávno, co jsme za jedno vejce platili dvěma korunami. Teď nás vyjde výrazně dráž. Vejce jsou přitom součástí běžné kuchyně. Jíme je k snídani, jsou součástí obědového menu i večeře.
Roční spotřeba vajec v Česku se za posledních deset let zvýšila o zhruba 200 milionů kusů. Například v roce 2021 Češi spotřebovali přes 2,8 miliardy vajec.
V uplynulých měsících rostla cena strmě vzhůru. Za necelé dva roky vejce zdražila v průměru o 80 procent. Zatímco v lednu 2021 jste za balení 10 vajec zaplatili 27 korun, loni v listopadu už stálo 49. Štáb TV Nova vyrazil na nákup. Za deset vajec velikosti M zaplatil 59,90.
[chooze:article;value:481926]
Kromě drahých vstupů se teď do cen vajec může promítnout i aktuální situace okolo ptačí chřipky. "Já očekávám, že bezprostředně navýšení cen nebude nijak dramatické, ale pokud by v České republice těch ohnisek nákazy bylo více, tak samozřejmě pak můžeme očekávat navýšení ceny v následujícím měsíci v řádu 5 až 10 procent," predikuje ekonom Martin Pělucha.
Česká republika je podle oficiálních statistik soběstačná v produkci vajec z 89 procent. Zbytek dovážíme například z Polska, Slovenska nebo Lotyšska. "S ptačí chřipkou se momentálně potýkají chovatelé v mnoha evropských zemích. To znamená, že skutečně další cenový vývoj vajec je velmi obtížné předvídat. Bude záležet na nákazové situaci v celé Evropě," vysvětluje mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.
[chooze:article;value:475506]
Cenu by ale mohli začít vyhánět nahoru i samotní prodejci. Lidé by proto neměli podléhat panice a vejci by se neměli předzásobovat. Bát se navíc nemusejí ani o své zdraví. "Potenciální přenos skrze konzumaci masa nebo vajec nebyl zaznamenán nikde na světě," uklidňuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Pokud by se ptačí chřipka dále šířila a zasáhla by i další chovy, mohlo by ve výsledku začít zdražovat i drůbeží maso.